Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pangea-ronda.com/includes/menu.inc).

Czysta energia.

Ciekawe artykuły

Globalne ocieplenie to temat, który od kilku lat jest bardzo „trendy”. Jednym spędza sen z oczu, dla innych natomiast jest zwykłą mrzonką. Jedno jest pewne - potrafi podzielić ludzi i być powodem nie tylko debat ale również szczeniackich kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na Ziemi jest spowodowany działaniem człowieka, natomiast poważni naukowcy mówią, że zmiany klimatu towarzyszą nam od zarania dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek ma wpływ na globalny klimat. Niezależnie od tego, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszym obowiązkiem, jeżeli nie chcemy aby nasze dzieci i wnuki wychowywały się i żyły na wielkim śmietnisku.

Kolektory słoneczne
Author: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Source: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Jednym ze sposobów dbania o przyrodę jest używanie tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem takiego źródła są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Ciągle ulepszana technologia produkcji paneli oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się osiągalna dla coraz większej grupy odbiorców. Jest to nadal spora inwestycja, która zwraca się po kilku a nawet kilkunastu latach.

Podobnie sprawa wygląda z innym alternatywnym źródłem energii jakim są pompy ciepła. Wynalazek ten działa na zasadzie odwrotnej do zwykłej lodówki - zamiast pobierać ciepło z wewnątrz i oddawać na zewnątrz, pompa pobiera energię cieplną z gruntu i przekazuje ją do wnętrza domu. Jeśli posiadamy dużą działkę to wystarczy nam zainstalowanie instalacji już metr pod ziemią aby sprawnie ogrzewała nasze mieszkanie.

Aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu przeznaczone do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często narzekamy, że mamy w domu za suche powietrze. Z całą pewnością nie jest to korzystne dla nas. Oczywiście, możesz regularnie wietrzyć mieszkanie, lecz czasem i to nie pomaga. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza (dowiedz się więcej). Ich ceny nie są aż tak wysokie, a urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne. A na ekologię także źle nie wpływa.

O dbałości o ekologię pamiętają też już fabryki oraz przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Na bieżąco opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa nieraz zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (kliknij po więcej).

Wielu z nas nie przywiązuje dużej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich czynów. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od katastrofy ekologicznej to codziennie powinniśmy spytać samych siebie jak możemy chronić nasze wspólne dobro - Ziemię...